تناسب اندام و ارتباط آن با خواب تناسب اندام و ارتباط آن با خواب

تناسب اندام و ارتباط آن با خواب

در دنیای امروز تناسب اندام از جمله موارد مورد اهمیت به ویژه برای بانوان است. تناسب اندام تنها به نوع و میزان خوراک وابسته نیست و به عوامل متعددی مربوط است. یکی از این عوامل میزان خواب است. در واقع میزان خواب می تواند در افزایش وزن موثر باشد.

در دنیای امروز تناسب اندام از جمله موارد مورد اهمیت به ویژه برای بانوان است. تناسب اندام تنها به نوع و میزان خوراک وابسته نیست و به عوامل متعددی مربوط است. یکی از این عوامل میزان خواب است. در واقع میزان خواب می تواند در افزایش وزن موثر باشد.

نتایج پژوهش‌ های متعدد نشان می ‌دهد که بی ‌خوابی می‌ تواند باعث اضافه وزن و چاقی مفرط شود. محققان به این نتیجه رسیده‌اند افرادی که کمتر از 7 ساعت می‌خوابند سه برابر بیشتر از افرادی که 8 یا 9 ساعت می‌ خوابند در معرض چاقی قرار می‌ گیرند. این موضوع جالبی است که باید به آن توجه شود. باید بدانید بررسی‌ های دیگری نیز حاکی از این است که باید روزانه حداقل 6 و حداکثر 9 ساعت خوابید. به خاطر اینکه خواب کمتر یا بیشتر از این ساعات می‌تواند خطر اضافه وزن و دیابت را افزایش دهد.


اگر دنبال دلیل آن هستید، باید بدانید که کمبود خواب باعث افزایش میزان هورمون اشتها شده و میزان هورمون سیری یا همان لپتین (leptin)  را کاهش می‌دهد. از این گذشته با کمبود خواب میزان هورمون‌های چربی سوزی مانند تستوسترون و هورمون رشد نیز کاهش می‌ یابد. محققان همچنین معتقدند افرادی که ساعات زیادی بیدار هستند بیشتر به سمت مواد غذایی کشیده می‌ شوند. نتایج پژوهش ‌هایی که روی کودکان انجام شده است نیز نشان می ‌دهند کودکانی که به اندازه‌ کافی نمی‌ خوابند بیشتر در معرض بیش فعالی قرار می‌گیرند. برای همین برای کودکان سن دبستانی ده تا یازده ساعت و برای کودکان کوچک‌تر یازده تا سیزده ساعت خواب لازم است تا از اضافه وزن و بیش فعالی دور بمانند.

آنچه که مشخص است، کم خوابی یکی از عوامل چاقی است و باید جدی گرفته شود. جدی گرفتن این عامل مهم نه تنها در زمینه تناسب اندام مورد اهمیت قرار می گیرد، بلکه در سلامتی عمومی بدن نیز تاثیرگذار است. سعی کنید به موقع و به اندازه بخوابید تا این مشکلات را برطرف نمایید.


ارسال نظر

توصیه های پزشکی:

خواص روغن سیاه دانه

سیاه دانه یکی از پرکاربردترین گیاهان دارویی است که در نسخه های طبیبان طب سنتی به وفور یافت می شود. ا...

حنا در طب اسلامی (بخش سوم)

 در دو مقاله قبلی درباره فواید حنا برای بیماری های پوست و جایگاه آن درطب اسلامی بیان شد، در این...

طریقه و میزان مصرف گل بنفشه

یکی از گیاهان فوق العاده عالی که در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد ، گیاه گل بنفشه است. این گیاه ...

خواص دمنوش ریحان

ریحان خواص فوق  العاده ای دارد. هم از برگ و هم از تخم این گیاه استفاده های فراوانی می شود. ریحا...