گل سرخ از خانواده رز گل سرخ از خانواده رز

گل سرخ از خانواده رز

در بیشتر نقاط ایران انواع گوناگونی از گل سرخ به صورت خودرو روییده می‌شود و بیشتر در مناطق کوهستانی کشور به ویژه در دامنه‌های زاگرس، دامنه‌های جنوبی البرز و قسمت‌های وسیعی از استان فارس، خراسان، اصفهان، یزد و کرمان مشاهده می‌شود. استفاده از فراورده‌های گل سرخ که با نام گل محمدی نیز معروف است از زمان‌های گذشته در ایران رایج بوده انواع محصولات به دست آمده از آن نظیر گلاب، روغن گل سرخ و اسانس آن در طب سنتی ایران همیشه از مصارف دارویی فراوانی برخوردار بوده است، 

در بیشتر نقاط ایران انواع گوناگونی از گل سرخ به صورت خودرو روییده می‌شود و بیشتر در مناطق کوهستانی کشور به ویژه در دامنه‌های زاگرس، دامنه‌های جنوبی البرز و قسمت‌های وسیعی از استان فارس، خراسان، اصفهان، یزد و کرمان مشاهده می‌شود. استفاده از فراورده‌های گل سرخ که با نام گل محمدی نیز معروف است از زمان‌های گذشته در ایران رایج بوده انواع محصولات به دست آمده از آن نظیر گلاب، روغن گل سرخ و اسانس آن در طب سنتی ایران همیشه از مصارف دارویی فراوانی برخوردار بوده است، به طوریکه هم اکنون نیز یکی از محصولت صادراتی کشور ما گلاب و اسانس این گل می باشد. 


گل سرخ از خانواده رزاسه و دارای بیش از 250 گونه میباشد و به صورت درختچه بوده، تولید گلهای بسیار معطر میکند که از خواص دارویی بیشماری برخوردار هستند. مهمترین خواص گل سرخ مربوط به عطر و اسانس آن بوده و بیشتر فعالان در صنعت عطرسازی، اسانس گل سرخ محمدی را مهمترین ماده این صنعت میدانند. همچنین کاربردهای دیگر این گل به صورت خوراکی در تهیه شربت، مربا، ادویه و گلاب بوده و از نظر خواص دارویی، دارای خواص ارزشمندی است که اطبا سنتی از گذشته به آن تاکید داشته‌اند و امروزه نیز نتایج تحقیقات محققان، استفاده از عصاره این گل را در درمان انواعی از بیماری‌ها مفید دانسته‌اند.

گل محمدی طبیعت گرم دارد و برای تسکین اعصاب فوق العاده است. شما می توانید از این گلبرگ های خوش رنگ و معطر چای تهیه کرده و یک نوشیدنی صد درصد شرقی و آرامبخش تهیه کنید

چای تهیه شده از گل سرخ فواید دیگری نیز دارد. این گل سرشار از آنتی اکسیدان ها و به ویژه پولیفنول های موسوم به کاتچین است. آنتی اکسیدان ها از بدن در برابر اثرات مضر رادیکال های آزاد محافظت کرده و به این ترتیب از بروز سرطان ها پیشگیری می کند. ترکیبات آنتی اکسیدانی نه تنها از آسیب های رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند بلکه بدون آسیب رساندن به سلول های سالم اطراف، باعث نابودی سلول های سرطانی می شود. در واقع این گل باعث بهبود سلامت درون و بیرون بدن و حفظ جوانی آن می شود.

گل سرخ خواص بسیار فراوانی دارد و به صورت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این خواص باعث شده اند تا گل سرخ یکی از مکمل های همیشگی توصیه شده در بین اطبا طب سنتی باشد.

ارسال نظر

توصیه های پزشکی:

خواص روغن سیاه دانه

سیاه دانه یکی از پرکاربردترین گیاهان دارویی است که در نسخه های طبیبان طب سنتی به وفور یافت می شود. ا...

حنا در طب اسلامی (بخش سوم)

 در دو مقاله قبلی درباره فواید حنا برای بیماری های پوست و جایگاه آن درطب اسلامی بیان شد، در این...

طریقه و میزان مصرف گل بنفشه

یکی از گیاهان فوق العاده عالی که در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد ، گیاه گل بنفشه است. این گیاه ...

خواص دمنوش ریحان

ریحان خواص فوق  العاده ای دارد. هم از برگ و هم از تخم این گیاه استفاده های فراوانی می شود. ریحا...