تقویت دستگاه گوارش با سیاه دانه تقویت دستگاه گوارش با سیاه دانه

تقویت دستگاه گوارش با سیاه دانه

امروزه با توجه به رشد روزافزون مصرف غذاهای آماده و به اصطلاح فست فود، بیماری های گوارشی رشد بسیار قابل توجهی داشته است. همچنین عوامل روانی مثل اضطراب، ترس، استرس و... باعث ضعیف شدن معده و عملکرد ضعیف دستگاه گوارشی می شود. 

امروزه با توجه به رشد روزافزون مصرف غذاهای آماده و به اصطلاح فست فود، بیماری های گوارشی رشد بسیار قابل توجهی داشته است. همچنین عوامل روانی مثل اضطراب، ترس، استرس و... باعث ضعیف شدن معده و عملکرد ضعیف دستگاه گوارشی می شود. به گونه ای که همه افراد دست به خوددرمانی زده و انواع اقسام داروهای مشابه که قبلا پزشک یا (دکتران فامیل) تجویز کرده اند مصرف می کنند؛ غافل از اینکه مصرف هر یک از این داروها عوارض جانبی خود را دارد که ممکن حتی در مواقعی تداخل دارویی داشته باشه و یا با بدن فرد بیمار سازگاری نداشته باشد. رجوع به متخصص یا استفاده از گیاهان دارویی بهترین راه، برای روبرو نشدن در چنین مواقعی می باشد.

سیاه دانه که به سیاه تخمه هم معروف است، رنگی سیاه با مغزی سفید دارد. کاربرد و مصرف این گیاه به دو هزار سال پیش میرسد و به دانه ی مبارک معروف بوده است. کاربرد سیاه دانه نه تنها مصرف دارویی دارد بلکه به عنوان ادویه ای برای ترشیجات و برای شیرینی جات از جمله شیرینی نان برنجی هم مورد استفاده قرار می گیرد.


طبق تحقیقات به عمل آمده سیاه دانه با افزایش ترشخ مخاط و کنترل لیپوپراکسیداسیون اثر درمانی دارد. طبق گزارشات سیاه دانه در 80 درصد موارد می تواند پیشگیری  میکند؛ در 70 در صد مواقع میتواند زخم معده را درمان کند. داروی متداول و معمولی که همه افراد با آن آشنا هستند، قرص رانیتیدین می باشد. هرشخص حداقل یک بار تا کنون از قرص رانیتیدین استفاده کرده است. بسیار جالب توجه است که اثر سیاه دانه حتی از رانیتیدین هم بیشتر است.

از راه های درمان نفخ شکم که یکی ازمتداول ترین بیماری در حوزه گوارشی است، استفاده از سیاه دانه است. ابتدا تخم سیاه دانه را پودر کرده سپس با دارچین مخلوط کنید. این مخلوط را همراه با غذا صرف کنید تا از نفخ معده و دل دردهای ناشی از آن اسوده خاطر باشید.

توجه داشته باشید که زمانی که سیاه دانه را پودر میکنیم نباید به مدت طولانی در هوای باز قرار بگیرد.

برای درمان دردهای روده ای که به طور عام به دل پیچه معروف می باشد؛ نعنا و انیسون (رازیانه رومی) را به مقدار مساوی باهم بجوشانید و سپس هفت قطره روغن سیاه دانه بیافزایید. جهت خوردن این دارو و دادن طعمی شیرین، به مقدار دلخواه عسل اضافه کنید. هنگامی که دچار دل پیچه شدید این دارو را بنوشید.

برای رفع اسهال که یکی از شایع ترین مشکلات دستگاه گوارشی است، یک قاشق غذاخوری سیاه دانه ی پودر شده را با نصف استکان تره تیزک (شاهی) مخلوط کنید. بعد از صرف وعده های غذایی مخلوط را در سه زمان یکسان میل نمایید.

یکی از خاصیت های بسیار مفید سیاه دانه درمان سرطان روده بزرگ می باشد. که رشد سلول های سرطانی را متوقف کرده و اثر خود را برای زمان طولانی در بدن باقی می گذارد. افزون بر جلوگیری از رشد سرطان می توان از سیاه دانه برای کاهش عوارض داروهای سرطانی هم استفاده کرد.


ارسال نظر

توصیه های پزشکی:

خواص روغن سیاه دانه

سیاه دانه یکی از پرکاربردترین گیاهان دارویی است که در نسخه های طبیبان طب سنتی به وفور یافت می شود. ا...

حنا در طب اسلامی (بخش سوم)

 در دو مقاله قبلی درباره فواید حنا برای بیماری های پوست و جایگاه آن درطب اسلامی بیان شد، در این...

طریقه و میزان مصرف گل بنفشه

یکی از گیاهان فوق العاده عالی که در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد ، گیاه گل بنفشه است. این گیاه ...

خواص دمنوش ریحان

ریحان خواص فوق  العاده ای دارد. هم از برگ و هم از تخم این گیاه استفاده های فراوانی می شود. ریحا...