انواع بنفشه انواع بنفشه

انواع بنفشه

سه نوع بنفشه وجود دارد که عبارتند از:

۱-Violas: V. tricolor(بنفشه فرنگی، بنفشه سه رنگ، بنفشه معمولی) مربوط به این دسته و دارای گل  های درشت به رنگ های مختلف است.

بنفشه سه رنگ گیاهی علفی و یکساله است که ارتفاع آن حداکثر به ۲۵ سانتی متر می رسد. ساقه‌ها کمی زاویه دارند و به رنگ سبز مایل به زرد می‌باشند. برگ‌ها بیضی شکل، دانه دار، و بدون دُمبرگ هستند. و به طور متناوب بر روی ساقه قرار می گیرند. گل‌های کوچک این گیاه رنگ‌های مختلفی از جمله بنفش روشن، و تیره، سفید، گلی و زرد دارند که در بهار و تابستان ظاهر شده و به میوه پوسینه تبدیل می‌شوند. میوه حاوی تعدادی دانه کوچک است. که بیضی شکل و سفید رنگ می‌باشند.

۲-Violets: V. odorata(بنفشه ایرانی یا معطر) و V. cornutaدر این دسته قرار می گیرند.   V. odorataبه رنگ های بنفش تیره یا سفید مشاهده می شود و دارای انواع کم پر و پر پر است.  گل های V. cornuta اغلب بنفش تیره یا ارغوانی است ولی رقم های سفید، آبی روشن، زرد ویاسی آن نیز موجود است.

بنفشه ایرانی

۳-Pansies: هیبرید V. x wittrockianaدر این دسته قرار می گیرد. این گروه در تمام طول زمستان می توانند گل بدهند.

بنفشه پنسی

  V. tricolorو هیبریدهای V. x wittrockianaبه عنوان گیاه باغچه ای جهت گلدهی در زمستان و بهار استفاده می شوند.

    Violetها (  V. odorataو  V. cornuta) به عنوان گیاه پوششی برای گلدهی در اوایل بهار و به  صورت گیاهان دائمی کشت و کار می شوند.

    تمام انواع بنفشه که ذکر شد به سرما مقاومند بنابراین بر حسب شرایط آب و هوایی در طول پائیز، زمستان یا بهار کشت می شوند.


  در بنفشه فرنگی، گل ها درشت و از پنج گلبرگ نامنظم به رنگ های آبی، سفید، زرد و گاهی بنفش مایل به سیاه تشکیل شده که با لکه هایی از رنگ های دیگر منقوش شده است و گاهی یکی از این رنگ ها به صورت غالب در آمده و تمام گل به آن رنگ دیده می شود. به علت رنگ های بسیار متنوع، منظره زیبایی داشته و از آن به عنوان زمینه در گلکاری استفاده می شود. موارد استفاده از بنفشه شامل تزیین زمین های مرطوب، محل های سایه گیر، تولید عطر در انواع معطر و تهیه دسته گل در انواع دارای دمگل طویل می باشد.

بنفشه به طور طبیعی درشمال ایران می‌روید، ولی با توجه به این که امروزه به عنوان یک گل زینتی در باغچه‌ها کاشته می‌شود، می‌توان آن را دراکثر نقاط ایران مشاهده نمود. به بنفشه گل زیر برف می‌گویند. زیرا آن را در زمستان می‌کارند.

بنفشه معطر بیشتر در نواحی سایه دار و مرطوب می روید و برای استفاده دارویی به صورت وسیع كشت می شود. همچنین، به عنوان زینتی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.


ارسال نظر

توصیه های پزشکی:

خواص روغن سیاه دانه

سیاه دانه یکی از پرکاربردترین گیاهان دارویی است که در نسخه های طبیبان طب سنتی به وفور یافت می شود. ا...

حنا در طب اسلامی (بخش سوم)

 در دو مقاله قبلی درباره فواید حنا برای بیماری های پوست و جایگاه آن درطب اسلامی بیان شد، در این...

طریقه و میزان مصرف گل بنفشه

یکی از گیاهان فوق العاده عالی که در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد ، گیاه گل بنفشه است. این گیاه ...

خواص دمنوش ریحان

ریحان خواص فوق  العاده ای دارد. هم از برگ و هم از تخم این گیاه استفاده های فراوانی می شود. ریحا...