سیاه دانه خالق زیبایی پوست و مو سیاه دانه خالق زیبایی پوست و مو

سیاه دانه خالق زیبایی پوست و مو

سیاه دانه از دسته ی گل های ساعتی است. این گیاه اعجاب انگیز با خواص زیادی است که بخاطر فواید بی شمار این گیاه معجزه آسا  از گذشته تا به اکنون مورد استفاده قرار گرفته است. کاربرد این گیاه هم در غذا و هم درمصارف دارویی می باشد. 

از جمله کاربرد سیاه دانه به عنوان خوراکی استفاده در شیرینی پزی، ترشیجات و .. می باشد. محل رشد اولیه سیاه دانه جنوب شرقی آسیا است البته رشد این گیاه در شهرهای اصفهان و اراک رشد چمشگیری داشته و این بخاطر شباهات شرایط اقلیمی رشد این گیاه با آب و هوای این شهرهای زیبا دارد.

وجود انواع ویتامین ها B1، B2، B3 ،B9 و C و Eو ترکیبات زينک، کلسيم، فسفر، پتاسيم، سلنيوم دلیلی بر مفید بودن این گیاه می باشد که نه تنها ا زنظر علمی به اثبات رسیده بلکه در ادیان و طب سنتی هم به طور صریح به سیاه دانه اشاره شده است. بسیاری از بزرگان در پی رجوع مردم پیش آن ها را به مصرف سیاه دانه تشویق کرده اند.


حضرت محمد (ص) می فرمایند: « خواص و فواید “سیاه دانه” و عسل به قدری فراوان هستند که از درد ناخن پا تا درد و بیماری های نوک موی سر را می توان با آن درمان کرد.»

همچنین ایشان می فرمایند: « یعنی هیچ بیماری نیست مگر شفای آن  در سیاه دانه است جز مرگ.»

امام رضا در این باب می فرمایند: « در سیاهدانه برکت است. در چهل چیز خداوند برکت قرار داده ازحبوبات و جمادات هم سیاهدانه را بر گزیده است.»

با وجود خواص غیر قابل شمارش گنجاندن سیاه دانه در برنامه غذایی جزیی از ضروریات زندگی جهت سلام ماندن به حساب می آید به گونه ای که به دور از هر نوع بیماری باشیم.

انسان زیبایی را دوست دارد و به دنبال زیبایی می رود. سلامت پوست و مو یکی ازدغدغه های جوانان و حتی افراد میان سال می باشد.خیلی از افراد با دیدن یک جوش یا یک لک کوچک بر روی پوست سریعا خود را تحت مداوا قرار داده و هزینه های بسیار گزافی را متحمل می شوند. 

یکی از مصارف سیاه دانه جلوگیری از ریزش مو و دوباره روییدن موهای ریخته شده و ضعیف می باشد. پودر سیاه دانه و حنا که با مقداری روغن سوسن آمیخته شده برای جلوگیری از ریزش مو کاربرد دارد. این مخلوط به صورت موضعی و بر روی ناحیه مورد نظر سر مالیده می شود.

داشتن پوستی شفاف و عاری از هرگونه لک و جوش هم یکی از آرزوهای هر شخصی است چه بسا با دیدن تبلیغ های اغراق آمیز منجر به پایین آمدن عزت نفس افراد می شود.

 اگر به دنبال درمان جوش های زیر پوستی می باشید، مخلوط تخم سیاه دانه و روغن کنجد بسیار کارساز می باشد. این مخلوط را مانند ماسک بر روی پوست صورت خود بمالید و با سر انگشتان خود ماساژ دهید. باید دقت داشته باشید که استفاده از روغن زیاد جهت ماساژ منافذ تنفسی پوست را پر میکند.

علاوه بر بهبود درمان جوش های زیر پوستی به درمان جوش های چرکی و ملتهب هم کمک میکند. بسیاری از این جوش های ملتهب در دوران بلوغ به وجود می اید. استفاده از 2 قاشق غذاخوری پودر سیاه دانه همراه با مقداری سرکه و مصرف موضعی آن روند بهبودی را در طی دو هفته به خوبی مشاهده می کنید.


ارسال نظر

توصیه های پزشکی:

خواص روغن سیاه دانه

سیاه دانه یکی از پرکاربردترین گیاهان دارویی است که در نسخه های طبیبان طب سنتی به وفور یافت می شود. ا...

حنا در طب اسلامی (بخش سوم)

 در دو مقاله قبلی درباره فواید حنا برای بیماری های پوست و جایگاه آن درطب اسلامی بیان شد، در این...

طریقه و میزان مصرف گل بنفشه

یکی از گیاهان فوق العاده عالی که در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد ، گیاه گل بنفشه است. این گیاه ...

خواص دمنوش ریحان

ریحان خواص فوق  العاده ای دارد. هم از برگ و هم از تخم این گیاه استفاده های فراوانی می شود. ریحا...