بهبود آسم با مصرف سیاه دانه بهبود آسم با مصرف سیاه دانه

بهبود آسم با مصرف سیاه دانه

سیاه دانه گیاه بومی جنوب غربی آسیا است. برگ های سیاه دانه به شکل باریک و نخ مانند هستند. رنگ گل های این گیاه  سفید مایل به شیری است. گل ها به شکل تک تک بر روی ساقه ها روییده می شود.

فصل زمستان تداعی کننده زیبایی های طبیعت است. هر شخصی با شنیدن کلمه ی زمستان و یا حس کردن سرما، منتظر بارش برف و رحمت الهی از آسمان بی انتها است که شادی و شعف را در وجود تک تک همه به وجود می آورد. کودکان در زمستان مشغول برف بازی، گردشگران در حال لذت بردن از لباس سفید طبیعت هستند. کشاورزان خوشحال ازینکه زمین سیراب می شود و می توانند کشت بهاره ی خوبی را شروع کنند اما در کنار این زیبایی ها زمستان هم مشکلات خاص خود را دارد. شاید بارها خبر وارونگی هوا را شنیده باشید که برای مبتلا نشدن افراد به بیماری های تنفسی، مدارس و حتی اداره ها را هم تعطیل می کنند. هنگام وارونگی هوا، هوای آلوده به سمت پایین حرکت کرده که باعث انباشته شدن آلودگی ها و مواد آلرژی زا در سطح پایین زمین می شود. با تنفس این مواد آلرژی زا افراد دچار حساسیت می شوند. افرادی هم که دچار آسم هستند در این مواقع با مشکلات بسیار جدی روبرو هستند.


یکی دیگر از مشکلات زمستان، پخش و گسترش میکروب ها و ویروس ها و به دنبال آن شیوع سرماخوردگی، برونشیت، آنفولانزا و غیره می باشد. استفاده از سیاه دانه به جهت تقویت سیستم ایمنی بدن، بیماری های زمستانی را از شما دور می کند. برای مصون ماندن از این نوع بیماری ها بهتر است که در برنامه غذایی سیاه دانه را به طور مکرر استفاده کرد.

سیاه دانه دارای طبیعت گرم و خشک است.  و سرشار از  فسفر، پتاسيم، زينک، کلسيم، سلنيوم و همچنين ويتامين هاي B1، B2، B3 ،B9 و C و  E می باشد. سیاه دانه دارای ماده ای به نام آنتی هیستامین است به همین جهت اثرات مفیدی در درمان حساسیت و آسم دارد.

افراد مبتلا به سینوزیت بهتر است در فصل پاییز هفته ای یک بار از بخور سیاه دانه استفاده کنند.

 سیاه دانه در برنامه غذایی ایرانیان بسیار زیاد مشاهده می شود. از سیاه دانه در ترشیجات و سالادها بسیار زیاد استفاده می شود که از خواص آن می توان نهایت استفاده را برد.

میزان مصرف: کودکان از سیاه دانه روزانه بین نصف قاشق چای خوری تا یک قاشق مربا خوری می توانند استفاده کنند. همچنین مصرف 2 تا 3 قاشق مرباخوری برای بزرگسالان مجاز می باشد.


ارسال نظر

توصیه های پزشکی:

خواص روغن سیاه دانه

سیاه دانه یکی از پرکاربردترین گیاهان دارویی است که در نسخه های طبیبان طب سنتی به وفور یافت می شود. ا...

حنا در طب اسلامی (بخش سوم)

 در دو مقاله قبلی درباره فواید حنا برای بیماری های پوست و جایگاه آن درطب اسلامی بیان شد، در این...

طریقه و میزان مصرف گل بنفشه

یکی از گیاهان فوق العاده عالی که در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد ، گیاه گل بنفشه است. این گیاه ...

خواص دمنوش ریحان

ریحان خواص فوق  العاده ای دارد. هم از برگ و هم از تخم این گیاه استفاده های فراوانی می شود. ریحا...