رزماری داروی ضد التهاب رزماری داروی ضد التهاب

رزماری داروی ضد التهاب

انسان روزانه به خاطر فعالیت های فیزیکی نامناسب ویا اتفاق های ناگوار دچار التهاب و آسیب می شوند. و به ناچار درد بسیاری از این اسیب را تحمل میکنند. از جمله این آسیب ها سوختگی، زخم ، خارش و ... می شود ازخود نوعی واکنش خود ایمن نشان میدهد که التهاب نامیده می شود.  

این عمل در جهت محافظت از بدن برای جلوگیری از عفونت و زخم‌ های بافتی می باشد. عامل های ایجاد کننده و افزایش دهنده ی التهاب 1- میکروبیولوژیکی(قارچ، ویروس و ....) 2- جسمانی ( پرتوهای نور مانند فرا بنفش فرو سرخ، گرمای زیاد و....) 3- شیمیایی ( مواد آلرژی زا و ...) هستند.  بیماری های مختلفی با التهاب رابطه مستقیم دارند. بیماری های سرطانی و قلبی به نوعی از این نوع بیماری اثر می پذیرند. به گونه ای که با کاهش التهاب در عضلات قلبی و رگ های قلبی مانع از گرفتگی رگ ها و بهبود سلامت قلب می شود. 


سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از گسترش منطقه آسیب دیده (ملتهب) دیواره ای از جنس لخته های فیبرینوژن بین دو قسمت سالم و آسیب دیده ایجاد می کند. این سد ایجا شده مانع خروج باکتری ها  از ناحیه ی ملتهب می شود.که می توان به باکتری هایی به نام استافیلوکوک که با حمله کردن به بافته های آسیب دیده و آزاد کردن سم های سلولی خطرناکی اشاره کرد.

رزماری گیاهی خوشبو و چند ساله است. در تمام فصول سال سرسبز می باشد. ساقه های چوبی بلند رزماری با پوشیده از  برگ های  باریک و دراز و معطر است. از برگ و سرشاخه های گل دار آن در دارو و مرهم و اساانس استفاده می شود. این گیاه در همه شرایط آب و هوایی به دلیل مقاوم بودن در برابر سرما و خشکی قابل کشت هست.خواص دارویی این گیاه هم که در ادامه بیان می شود به گونه ای بیان کننده ی مقاوم بودن این گیاه می شود.

رزماری به عنوان یکی از داروهای موثر با تاریخچه ای طولانی در درمان التهاب شناخته شده است. از جمله خواص مهم گیاه رزماری خاصیت ضد التهابی آن می باشد. دو ترکیب آنتی اکسیدانی (کارنوسول و کارنوسیک اسید ) در رزماری باعث کاهش التهاب در عضلات، مفاصل و رگ ها می شود.

از این گیاه می توان به دو صورت خوراکی و موضعی مورد استفاده قرار داد. رزماری به صورت خمیر و نهادن مرهم بر روی بخش دردناک و یا استفاده از روغن رزماری باعث کاهش درد در آن ناحیه می شود.

استفاده از رزماری برای درمان درد های التهاب داخلی که نمیتوان از رزماری به صورت موضعی بهره برد استفاده می شود.


ارسال نظر

توصیه های پزشکی:

خواص روغن سیاه دانه

سیاه دانه یکی از پرکاربردترین گیاهان دارویی است که در نسخه های طبیبان طب سنتی به وفور یافت می شود. ا...

حنا در طب اسلامی (بخش سوم)

 در دو مقاله قبلی درباره فواید حنا برای بیماری های پوست و جایگاه آن درطب اسلامی بیان شد، در این...

طریقه و میزان مصرف گل بنفشه

یکی از گیاهان فوق العاده عالی که در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد ، گیاه گل بنفشه است. این گیاه ...

خواص دمنوش ریحان

ریحان خواص فوق  العاده ای دارد. هم از برگ و هم از تخم این گیاه استفاده های فراوانی می شود. ریحا...